Pontifical Academy for Life

Who we are

ACADEMY MEMBERS

There are Ordinary Members appointed by the Pope, and Corresponding Members chosen by the Governing council for five years. Furthermore, there are Honorary Members, appointed by the Holy Father, and Young Researcher Members, not older than thirty-five, chosen and appointed by the Governing Council. All of the members have expertise in different fields of biomedical sciences and related disciplines.

Members: 80     Go to:   

 
^

Angelo

Eda Joanne

Assistant Clinical Professor of Psychiatry, Tufts University School of Medicine, Boston

Nationality: USA

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2016

 
^

Aoki

Kiyoshi

Professor Emeritus, Sophia University, Director of Sophia Bioethics Institute,Tokyo.

Nationality: Japanese

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Arvanitis

Agni Vlavianos

President and Founder of the Biopolitics International Organisation

Nationality: Greek

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Arzú de Wilson

Maria Mercedes

President and Founder of the Family of the Americas Foundation

Nationality: Guatemalan

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Ayoub

Joseph

Professor of Hemato-Oncology, University of Montreal

Nationality: Canadian

Appointed: March 5, 2001

Appointment end: March 5, 2011

 
^

Aznar

Justo

Director, “Instituto de Ciencias de la Vida”

Nationality: Spanish

Appointed: May 9, 2005

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Bonelli

Johannes

Director, Institute for Medical Anthropology and Bioethics (IMABE)

Nationality: Austrian

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Rev.

Borgman

Scott

Coordinating Secretary

Nationality: USA

Appointed: October 1, 2010

Appointment end: June 15, 2016

 
^

Brown

Judie

President, American Life League, Inc.

Nationality: USA

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Caltroni

Luigi Giacomo

Member of the Municipal Council for the Family of Verona

Nationality: Italian

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Calva Mercado

Maria del Pilar

Professor of Bioethics, Anahuac University

Nationality: Mexican

Appointed: February 28, 2002

Appointment end: February 28, 2012

 
^

Casini

Carlo

President, Pro Life Movement, Italy

Nationality: Italian

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Caturelli

Alberto

Director, “Centro de Estudios Filosóficos”, Córdoba

Nationality: Argentinian

Appointed: June 28, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Chapron

Charles

Professor of Obstetrics and Gynecology, University Paris Descartes, France, Professor and Chair, Head of Department of Obstetrics and Gynecology and Reproductive Medicine, CHU Cochin, Paris, France.

Nationality: French

Appointed: September 28, 2012

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Chłap

Zbigniew

Professor Emeritus of Medicine, Jagiellonian University, Kraków
President of Medical Association "Doctors of Hope"

Nationality: Polish

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Sr.

Chyrowicz

Barbara

S.S.p.S.

Head of the Department of Applied Ethics, Faculty of Philosophy, The John Paul II Catholic University, Lublin

Nationality: Polish

Appointed: July 7, 2001

Appointment end: July 7, 2016

 
^

Sr.

Cvelbar

Mirjam

S.L.

Gynecologist, ‘Zdravstveni Dom Novo Mesto’

Nationality: Slovenian

Appointed: April 4, 1997

Appointment end: April 4, 2012

 
^

Czachorowski

Marek Lesław

Assistant Professor of Ethics, The John Paul II Catholic University of Lublin

Nationality: Polish

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

D’Rozario

Benedict

Executive Director, Caritas Bangladesh

Nationality: Bangladesh

Appointed: September 12, 1997

Appointment end: November 30, -0001

 
^

Rev.

Ďačok

Ján

S.J.

Professor of Moral Theology, Pontifical Gregorian University, Rome

Nationality: Slovak

Appointed: April 20, 2002

Appointment end: April 20, 2012

 
^

De Marcellus Vollmer

Christine

President, ‘Provida de Venezuela’ (PROVIVE) President, Alianza Latinoamericana para la Familia -ALAFA

Nationality: French/USA/Venezuelan

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Di Pietro

Maria Luisa

Associate Professor of Bioethics, School of Medicine “A. Gemelli”, Catholic University of the Sacred Heart, Rome

Nationality: Italian

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Di Virgilio

Domenico

Deputy of the Italian Parliament

Nationality: Italian

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Finnis

John

Professor of Law and Legal Philosophy Emeritus, University of Oxford (UK)
Biolchini Family Professor of Law, University of Notre Dame, Indiana (USA)

Nationality: Australian

Appointed: July 2, 2001

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Fiori

Angelo Giuseppe

Professor Emeritus of Legal Medicine, Catholic University of the Sacred Heart, Rome

Nationality: Italian

Appointed: April 18, 2002

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Rev.

Fleming

John Irving

Adjunct Professor of Bioethics, Southern Cross Bioethics Institute, Adelaide

Nationality: Australian

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2016

 
^

Gigli

Gian Luigi

Full Professor of Neurology, University of Udine Currently Member of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament (Academy Membership in abeyance)

Nationality: Italian

Appointed: June 28, 2004

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Rev.

Gomez

Fausto

O.P.

Professor of Theology and Bioethics at the University of Saint Joseph (Macau) and the University of Santo Tomas (Manila). Promoter of Ongoing Formation, Dominican Province of Our Lady of the Rosary.

Nationality: Spanish

Appointed: February 14, 2000

Appointment end: February 14, 2015

 
^

Gormally

Luke

Director Emeritus (1981-2000), The Linacre Centre for Healthcare Ethics, London (now The Anscombe Bioethics Centre, Oxford), England. Senior Research Fellow, The Linacre Centre, and Research Professor, Ave Maria School of Law, Ann Arbor, Michigan, U.S.A. (2001-2007).

Nationality: British

Appointed: July 2, 2001

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Grzegocki

Mieczyslaw

Head of Medical Physiology Department, Lviv National Medical University

Nationality: Ukrainian

Appointed: November 14, 2001

Appointment end: December 31, 2017

 
^

Rev.

Gutierrez

José Guillermo

Officer, Pontifical Council for the Family, Vatican City

Nationality: Mexican

Appointed: February 27, 2004

Appointment end: February 27, 2015

 
^

Herranz

Gonzalo

Professor Emeritus, Department of Biomedical Humanities, School of Medicine, University of Navarra

Nationality: Spanish

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Hilgers

Thomas William

Director, Pope Paul VI Institute for the Study of Human Reproduction, Omaha

Nationality: USA

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Hogan

Frances Xavier

Practicing Attorney with Lyne, Woodworth & Evarts LLP

Nationality: USA

Appointed: November 27, 1996

Appointment end: November 30, -0001

 
^

Rev.

Honings

Bonifacio

O.C.D.

Professor Emeritus of Moral Theology, Pontifical Lateran University, Rome

Nationality: Dutch

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Iglesias-Rozas

Teresa

Professor Emeritus of Philosophy, School of Philosophy, University College Dublin

Nationality: Irish/Spanish

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: September 26, 2014

 
^

Kabore

Etienne

Head, ‘Cabinet Médical Sainte Marie Bernadette’, Ouagadougou
President Emeritus 'Centre médical Paul VI'

Nationality: Burkina Faso

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Kenner

Lukas

Professor of Molecular Pathology, Medical University, Wien

Nationality: Austrian

Appointed: February 26, 2007

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Kerdelhue

Bernard

Director of Research, French National Center for Scientific Research (CNRS), Paris, FRANCE Adjunct Research Professor, Dept Ob/Gyn, Estern Virginia Medical School, Norfolk,USA.

Nationality: French

Appointed: December 18, 1997

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Lebech

Anne Mette Maria

Lecturer, Department of Philosophy, National University of Ireland

Nationality: Danish

Appointed: November 27, 1996

Appointment end: November 30, -0001

 
^

Leddy

Jennifer

Private Practicioner of Law

Nationality: Canadian

Appointed: April 28, 1997

Appointment end: April 28, 2012

 
^

Rev.

Lee

Dong-Ik

Chairman and Ceo, Catholic Medical Center, Prof. Emeritus of Catholic University of Korea. Secretary of Bioethics Committee of Catholic Bishop's Conference of Korea.

Nationality: South Korean

Appointed: February 27, 1999

Appointment end: February 27, 2015

 
^

Rev.

Lucas Lucas

Ramón

L.C.

Professor of Philosophical Anthropology and Bioethics, Pontifical Gregorian University, Rome

Nationality: Spanish

Appointed: May 4, 1998

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Lugo

Elena

Visiting Professor at the University CAECE; also at the Catholic University of Argentina , Member of the Institutional Ethics Committee - National Academy of Medicine, Clinical Ethics Consultantat Inmaculate Conception Hospital (Puerto Rico) Director, Fr. J. Kentenich Bioethics Commission, Schoenstatt Secular Institute, Buenos Aires Author of 6 books on Bioethics

Nationality: USA

Appointed: May 22, 2000

Appointment end: November 30, -0001

 
^

Machino

Saku

Professor of Law, Sophia University Institute of Bioethics

Nationality: Japanese

Appointed: February 27, 1999

Appointment end: February 27, 2015

 
^

Mancuso

Salvatore

Gynecologist, President of the Ethics Committee, Policlinico “A. Gemelli”, Catholic University of the Sacred Heart

Nationality: Italian

Appointed: February 25, 2011

Appointment end: November 30, -0001

 
^

Manzanera

Miguel

Director, Bioethics Institute, Catholic Bolivian University

Nationality: Spanish

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

McGuckin

Colin

President, Cell Therapy Research Institute, Lyon

Nationality: British

Appointed: July 25, 2017

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Mémeteau

Gérard

Professor of Civil Law and Forensic Medicine, University of Poitiers

Nationality: French

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Obiglio

Hugo

Vice President and Director, National Academy of Moral and Political Sciences of Argentina

Nationality: Argentinian

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Rev.

Pavone

Frank

National Director of “Priests for Life”, Staten Island

Nationality: Italy/USA

Appointed: March 25, 2010

Appointment end: March 25, 2015

 
^

Petraglia

Felice

Professor of Obstetrics and Gynecology, University of Siena

Nationality: Italian

Appointed: February 25, 2011

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Pineda

Rafael Luis

Profesor de Ginecología, Facultad de Ciencias Médicas, Universidad Nacional de Rosario; Miembro de la Academia Nacional de Medicina de Buenos Aires Consultor del Departamento de Bioética, Facultad de Ciencias Biomédicas de la Universidad Austral

Nationality: Argentinian

Appointed: May 9, 2005

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Poltawska

Wanda

Retired Lecturer on Theology, Pontifical Theological Academy, Krakow

Nationality: Polish

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Preziosi

Paolo

Emeritus Professor of Pharmacology, Catholic University of the Sacred Heart, Rome

Nationality: Italian

Appointed: October 17, 2005

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Rev.

Pulinchuvattil

Abraham

Director, Pope John Paul II Institute of Counseling and Bioethics, Kozhikode

Nationality: Indian

Appointed: March 2, 2006

Appointment end: March 2, 2016

 
^

Raymakers

John Anthony

Secretary-treasurer of the Foundation for Medical Ethics

Nationality: Dutch

Appointed: February 25, 2011

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Reiter

Johannes

Professor of Moral Theology, Seminar für Moraltheologie, Katholisch-Theologische Fakultät, Johannes Gutenberg Universität, Mainz

Nationality: German

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Rethorė

Marie-Odile

Physician at the Institute “Jérôme Lejeune”, Paris

Nationality: French

Appointed: June 28, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Sr.

Rollet

Marie-Luc

Vice-President of the “St. Vincent de Paul” Clinic, Bourgoin-Jallieu

Nationality: French

Appointed: June 28, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Rozario

Raymond

Executive Secretary of Caritas Pakistan

Nationality: Pakistani

Appointed: November 27, 1996

Appointment end: November 27, 2011

 
^

Sapin

Emmanuel

Chief of the Department of Pediatric and Neonatal Surgery, “Centre Hospitalier Universitaire”, Dijon

Nationality: French

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Schepens

Philippe

Medical Doctor, Professor Emeritus at the MEDO Institute, General Secretary, World Federation of Doctors Who Respect Human Life

Nationality: Belgian

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Msgr.

Schooyans

Michael

Emeritus Professor of Theology, Louvain University

Nationality: Belgian

Appointed: July 21, 2001

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Seifert

Josef Maria

Founding Rector and Full Professor (catedrático) of the International Academy of Philosophy in the Principality Liechtenstein (1986-) and at the Pontifical Catholic University of Chile, Santiago de Chile (2004-2012),and at the IAP-IFES, Spain (2011-)

Nationality: Austrian

Appointed: June 28, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Serrano

José Miguel

Member "Comité de Bioética de España" Member "Comisión de Garantías para la Donación y Utilización de Células y Tejidos Humanos. Instituto de Salud Carlos III, Ministerio de Economia y competividad."

Nationality: Spanish

Appointed: May 22, 2000

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Shewmon

Daniel Alan

Chief of the Neurology Department, Olive View-UCLA Medical Center, Sylmar

Nationality: USA

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Šipr

Kvetoslav

Professor of Community Medicine and Bioethics, Palacky University Faculty of Medicine, Olomouc, Czech Republic

Nationality: Czech

Appointed: July 11, 2007

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Spaemann

Robert

Emeritus Professor of Philosophy, Ludwig-Maximilian University of München

Nationality: German

Appointed: June 28, 1996

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Splendori

Franco

Professor of Health Services Programming and Organization, Tor Vergata University, Rome

Nationality: Italian

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Rev.

Szostek

Andrzej

Head of the Chair of Ethics, Faculty of Philosophy, “John Paul II” Catholic University, Lublin

Nationality: Polish

Appointed: July 2, 2001

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Tarantino

Antonio

Professor of Philosophy of Law, University of Salento

Nationality: Italian

Appointed: February 28, 2002

Appointment end: November 30, -0001

 
^

Tejada

Edgar

Medical Director British American Hospital - Lima Peru
Professor of Bioethics: Universidad Católica Santo Toribio de Mogrovejo - Chiclayo Peru Magister Bioética y Biojurídica

Nationality: Peruvian

Appointed: February 23, 2004

Appointment end: February 23, 2015

 
^

Umiastowski

Jerzy

Chairman of the Independent Bioethical Commission for Biomedical Experiments, Gdansk

Nationality: Polish

Appointed: July 13, 1996

Appointment end: July 13, 2011

 
^

Vazquez

Odilón

Coordinator at the Faculty of Health Sciences, School of Medicine, Anahuac University, México Norte

Nationality: Mexican

Appointed: February 28, 2002

Appointment end: February 28, 2012

 
^

Ventura-Juncá

Patricio

Professor of Pediatrics and Bioethics, Pontifical Catholic University of Chile

Nationality: Chilean

Appointed: February 12, 2004

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Villeda

Mauricio

Founder Member of “Provida”, Tegucigalpa

Nationality: Honduran

Appointed: April 28, 1997

Appointment end: April 28, 2012

 
^

Waldstein

Wolfgang

Emeritus Professor of Law, Pontifical Lateran University, Rome

Nationality: Austrian

Appointed: May 31, 1994

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Ward

Thomas

Retired family physician, Suffolk Family Practitioner Committee, the National Health Service

Nationality: British

Appointed: April 30, 2007

Appointment end: December 31, 2016

 
^

Zurak

Niko

Scientific Adviser, Medical School, University of Zagreb

Nationality: Croatian

Appointed: November 21, 2005

Appointment end: November 30, -0001